audacity 2.4.2 - en to id translation catalogue (1084 entries)

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
id: 
    Jika disimpan, proyek tidak akan punya trek.
    
    Untuk menyimpan trek yang dibuka sebelumnya:
    Batal, Edit > Batalkan sampai semua trek
    terbuka, kemudian Berkas > Simpan Proyek.

en:  Mute On
id:  Sunyi Hidup

en:  Select On
id:  Pilihan Hidup

en:  Solo On
id:  Solo Hidup

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
id: "%s" 
    adalah file MIDI, buka file audio. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini untuk dimainkan, tapi Anda bisa 
    mengeditnya dengan mengklik Berkas > Impor > MIDI.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
id: "%s" tidak ada.
    
    Apakah Anda mingin membuatnya?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file audio Dolby Digital. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini. 
    Anda perlu mengubah ke format audio yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file audio Musepack. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini. 
    Jika anda berpikir ini adalah file mp3, ganti nama ekstensi file Anda ke ".mp3" 
    dan coba mengimpor lagi. Atau anda perlu mengubah ke format audio yang mendukung, 
    seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" is a file media RealPlayer. 
    Audacity tidak bisa membuka format berbayar ini. 
    Anda perlu mengubah ke format audio yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file audio Wavpack. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini. 
    Anda perlu mengubah ke format audio yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file Windows Media Audio. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini karena pelarangan paten. 
    Anda perlu mengubahnya ke format audio yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
id: "%s" adalah file berbasis nada, bukan file audio. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini. 
    Coba ubah ke format audio seperti WAV atau AIFF dan 
    kemudian imporkan, atau rekam ke dalam Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
id: "%s" adalah file playlist. 
    Audacity tidak bisa membuka file karena ini hanya mempunyai link ke file lain. 
    Anda bisa membuka file ini pada editor teks dan download file audio yang asli.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file video. 
    Audacity belum bisa membuka tipe file ini. 
    Anda perlu mengekstrak audio ke format yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file audio Ogg Speex. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini. 
    Anda perlu mengubah ke format audio yang mendukung, seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah trek CD audio. 
    Audacity tidak bisa membuka CD audio secara langsung. 
    Ekstrak (rip) trek CD ke format Audio itu 
    Audacity bisa mengimpor salah satunya WAV atau AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
id: "%s" adalah file audio terenkripsi. 
    Ini biasanya didapat dari toko musik online. 
    Audacity tidak bisa membuka tipe file ini karena enkripsi. 
    Coba rekam file ke dalam Audacity, atau bakar ke CD audio kemudian 
    ekstrak trek CD ke format audio yang mendukung seperti WAV atau AIFF.

en: "%s" successfully created.
id: "%s" telah dibuat.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
id: "Move track focus" memutar terus-menerus pada trek

en: %.1f secs
id: %.1f detik

en: %d Channels
id: %d Saluran

en: %s changed
id: %s telah diubah

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
id: %s tidak bisa ditemukan.
    
    Ini sudah dibuang dari daftar file terkini.

en: %s is already open in another window.
id: %s sudah dibuka di window yang lain.

en: %s-old%d
id: %s-%dlama

en: &About Audacity...
id: &Tentang Audacity

en: &Add
id: &Tambah

en: &Align Tracks
id: &Ratakan Trek

en: &All
id: Se&mua

en: &Analyze
id: &Analisa

en: &Beep on completion of longer activities
id: &Beep pada penyelesaian aktivitas lama

en: &Cancel
id: &Batal

en: &Clear
id: &Hapus

en: &Close
id: &Tutup

en: &Collapse All Tracks
id: &Sederhanakan Semua Trek

en: &Command
id: &Komando

en: &Copy
id: &Salin

en: &Cut
id: &Potong

en: &Defaults
id: &Normal

en: &Delete
id: &Hapus

en: &Device Toolbar
id: Toolbar &Perangkat

en: &Discard
id: &Larang

en: &Don't apply effects in batch mode
id: &Jangan aplikasikan efek pada mode batch

en: &Edit Parameters
id: &Edit Parameter

en: &Edit Toolbar
id: Toolbar &Edit

en: &Export...
id: &Ekspor

en: &File
id: &Berkas

en: &Find Notes
id: &Cari Nada

en: &Gain (dB):
id: Pen&guatan (dB):

en: &Generate
id: &Buat

en: &Help
id: &Bantuan

en: &Import
id: &Impor

en: &Import...
id: &Impor...

en: &Insert
id: &Masukkan

en: &Join
id: &Berteman

en: &Label Track
id: &Trek Label

en: &Labels...
id: &Label...

en: &Language:
id: Ba&hasa:

en: &Left at Playback Position
id: Di &Kiri Posisi Kursor Trek

en: &Load...
id: &Ambil...

en: &Locate...
id: &Tempatkan...

en: &Location:
id: &Lokasi:

en: &Lock
id: &Kunci

en: &Loop Play
id: Maikan Be&rkali-kali

en: &Mixer Board...
id: Tempat &Mixer...

en: &Mute All Tracks
id: &Diamkan Semua Trek

en: &New
id: &Baru

en: &None
id: &Tidak Sama Sekali

en: &Open...
id: B&uka...

en: &Parameters
id: &Parameter

en: &Paste
id: &Tempel

en: &Preferences...
id: &Preferensi...

en: &Print...
id: P&rint...

en: &Quantize Notes
id: Hit&ung Nada

en: &Range (dB):
id: Ja&rak (dB):

en: &Raw Data...
id: &Data Raw...

en: &Record
id: &Rekam

en: &Redo
id: &Lakukan Kembali

en: &Redo %s
id: &Ulang %s

en: &Remove
id: &Buang

en: &Resample...
id: &Sampel Ulang...

en: &Right at Playback Position
id: Di K&anan Posisi Kursor Trek

en: &Run Benchmark...
id: &Jalankan Benchmark...

en: &Save Project
id: &Simpan Proyek

en: &Save...
id: Sim&pan...

en: &Select
id: &Pilih

en: &Selection Toolbar
id: Toolbar &Terpilih

en: &Short period:
id: Periode pen&dek:

en: &Split Cut
id: Potong Se&kaligus

en: &Stereo Track
id: Trek &Stereo

en: &Time Track
id: Trek &Waktu

en: &Timer Record...
id: Pen&catat waktu rekaman...

en: &Toolbars
id: &Toolbar

en: &Tracks
id: &Trek

en: &Undo
id: &Batalkan

en: &Undo %s
id: &Batalkan %s

en: &Unlock
id: &Buka Kunci

en: &View
id: &Lihat

en: &Zoom to Selection
id: Perbesar Ter&pilih

en: (Recovered)
id: (Terkembalikan)

en: (external program)
id: (program eksternal)

en: - END -
id: - SELESAI -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
id: -120 dB (batas terbaik untuk pendengaran manusia)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
id: -145 dB (range PCM dari sampel 24 bit)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
id: -36 dB (range yang dangkal untuk mengedit amplitudo tinggi)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
id: -48 dB (range PCM dari sampel 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
id: -60 dB (range PCM dari sampel 10 bit)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
id: -96 dB (range PCM dari sampel 16 bit)

en: -Infinity
id: -tak terhingga

en: 0 (fastest)
id: 0 (tercepat)

en: 0 means endless
id: 0 berarti tak hingga

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
id: 0100 hari 024 jam 060 mnt 060 dtk

en: 0100 h 060 m 060 s
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.# sampel

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.030 bingkai| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.24 bingkai

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.25 bingkai

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.30 bingkai|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
id: 0100 jam 060 mnt 060 dtk+.75 bingkai

en: 0100 h 060 m 060.0100 s
id: 0100 j 060 m 060.0100 d

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
id: 0100 jam 060 mnt 060.01000 dtk

en: 01000,01000 frames|24
id: 01000,01000 bingkai|24

en: 01000,01000 frames|25
id: 01000,01000 bingkai|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
id: 01000,01000 bingkai|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
id: 01000,01000 bingkai|75

en: 01000,01000 seconds
id: 01000,01000 detik

en: 01000,01000,01000 samples|#
id: 01000,01000,01000 sampel|#

en: 1 Channel (Mono)
id: 1 Saluran (Mono)

en: 1.0 or earlier
id: 1.0 atau lebih lama

en: 2 Channels (Stereo)
id: 2 Saluran (Stereo)

en: 2-level
id: 2 level

en: 32768 - most narrowband
id: 32768 - jangkauan terkecil

en: 4-level
id: 4 level

en: 8 (best)
id: 8 (terbaik)

en: 8 - most wideband
id: 8 - jangkauan terbesar

en: 8-level
id: 8 level

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
id: Profil AAC
    Kompleksitas Rendah (LC) -biasa
    Kebannyakan player tidak mau mainkan apapun selain LC

en: AC3 Files (FFmpeg)
id: File AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
id: AMR (jangkuan sempit) (FFmpeg)

en: Action
id: Aksi

en: Activation level (dB):
id: Level Aktivasi (dB):

en: Actual Rate: %d
id: Rate Asli: %d

en: Added label
id: Label telah dibuat

en: Adjusted Pan
id: Pengubahan Pan

en: Adjusted envelope.
id: Amplop diubah.

en: Adjusted gain
id: Kekuatan yang Diubah

en: Advanced Mixing Options
id: Opsi Mixing Lanjut

en: Album Title
id: Judul album

en: All
id: Semua

en: All Toolbars
id: Semua Toolbar

en: Alt-Left-Click
id: Klik Kiri dengan Alt

en: Amount to import:
id: Besar yang diimpor:

en: Amplification dB
id: dB Amplifikasi

en: Amplitude End
id: Akhir Amplitudo

en: Amplitude Start
id: Awal Amplitudo

en: Analysis Time:
id: Waktu Analisis:

en: Any
id: Apapun

en: Applied effect: %s
id: Efek teraplikasi: %s

en: Apply %s
id: Mengaplikasikan %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
id: Mengaplikasikan %s dengan (beberapa) parameter
    
    %s

en: Applying '%s' to current project
id: Mengaplikasikan '%s' ke proyek yang tersedia

en: Applying Nyquist Effect...
id: Mengaplikasikan Efek Nyquist...

en: Applying...
id: Mengaplikasikan...

en: Are you sure you want to delete %s?
id: anda yakin mau menghapus %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
id: Anda yakin ingin mengatur ulang daftar genre Anda?

en: Artist Name
id: Nama Artis

en: Ask me
id: Tanya saya

en: Attack Time
id: Waktu Serang

en: Audacity First Run
id: Pengoperasian Pertama Audacity

en: Audacity Karaoke%s
id: Karaoke%s Audacity

en: Audacity Mixer Board%s
id: Mixer Board%s Audacity

en: Audacity Preferences
id: Preferensi Audacity

en: Audacity Project Files
id: File Proyek Audacity

en: Audacity Timer Record
id: Pencatat Waktu Rekaman Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
id: Pencatat Waktu Rekaman Audacity - Menunggu untuk mulai

en: Audacity Timer Record Progress
id: Peningkatan Pencatat Waktu Rekaman Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
id: Audacity tidak bisa mencari tempat untuk meletakkan file temporary.
    Tolong masukkan direktori yang benar ke dalam dialog preferensi.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
id: Audacity tidak bisa menemukan file:
      %s.
    Tema tidak diambil.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
id: Audacity tidak bisa mengambil file:
      %s.
    Format png yang buruk mungkin?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
id: Audacity tidak bisa membuka file:
      %s
    untuk ditulis.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
id: Audacity tidak bisa membaca tema normalnya.
    Tolong segera laporkan masalah ini.

en: Audacity could not save file:
      %s
id: Audacity tidak bisa menyimpan file:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
id: Audacity tidak bisa menulis file:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
id: Audacity tidak bisa menulis gambar ke file:
      %s.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
id: Audacity telah mendeteksi referensi FFmpeg yang valid.
    Apakah Anda tetap ingin meletakkannya sendiri?

en: Audacity is already running
id: Audacity sudah berjalan

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
id: Audacity sekarang ingin keluar. Tolong aktifkan Audacity kembali untuk menggunakan direktori file temporary yang baru.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
id: Audacity memerlukan file %s untuk membuat MP3.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
id: File Proyek Audacity (.AUP) tidak
    berasosiasi dengan Audacity.
    
    Hubungkan terlebih dahulu baru file tersebut bisa dibuka dengan klik ganda?

en: Audacity projects
id: Proyek Audacity

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
id: Audacity mendeteksi tipe file '%s'.
    Pengimpor yang mendukung file-file ini adalah:
    %s,
    tapi tidak ada yang mengerti format ini.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
id: Audacity tidak bisa mengunci direktori file temporary.
    Folder ini mungkin digunakan oleh program Audacity yang Lain.

en: Audio Device Info
id: Info Perangkat Audio

en: Audio Track
id: Trek Audio

en: Audio Unit
id: Unit Audio

en: Audio Unit Effects
id: Efek Unit Audio

en: Audio cache
id: Cache Audio

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
id: Bandwidth audio yang dipotong (Hz)
    Opsi
    0 - otomatis

en: Audio playback and recording
id: Pemroduksian Audio dan Perekaman

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
id: Auto Duck membutuhkan trek pengendali yang harus ditempatkan dibawah trek yang dipilih.

en: Automatic Crash Recovery
id: Pengembalian Otomatis Akibat Crash

en: Average
id: Rata-rata

en: B-spline
id: Papan Bergelombang

en: Background
id: Latar Belakang

en: Background end time
id: Waktu akhir latar belakang

en: Background start time
id: Waktu mulai latar belakang

en: Backwards
id: Percepat ke Awal

en: Behaviors
id: Kelakuan

en: Big-endian
id: PEngakhiran Besar

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
id: Bit Rate (bit/detik) - menunjukkan hasil pada ukuran file dan kualitas
    Beberapa codec mungkin hanya menunjukkan nilai spesifik (128k, 192k, 256k, dll)
    0 - otomatis
    Direkomendasikan - 192000

en: Bit Rate Mode:
id: Mode Bit Rate:

en: Bit Reservoir
id: Penampung Bit

en: Bit depth:
id: Kedalaman bit:

en: Blue Bkgnd
id: Ltr Blkg Biru

en: Browse...
id: Jelajah...

en: Build Information
id: Informasi Perubahan

en: Build type:
id: Tipe perubahan:

en: Burn to CD
id: Bakar ke CD

en: Button
id: Tombol

en: Buttons
id: Tombol

en: Byte order:
id: Persebaran byte:

en: C&hoose...
id: Pili&h...

en: CDDA frames (75 fps)
id: Bingkai CCDA (75 bpd)

en: Caching audio
id: Membuat cache audio

en: Calibration Results
id: Hasil Kalibrasi

en: Can't delete track with active audio
id: Tidak bisa menghapus trek yang sedang aktif

en: Can't open project file
id: Tidak bisa membuka file proyek

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel Save
id: Batalkan Penyimpanan

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
id: Tidak bisa mengekspor MP2 dengan rate sampel dan bit rate ini

en: Cannot export audio in this format.
id: Tidak bisa mengekspor audio pada format ini.

en: Cannot export audio to %s
id: Tidak dapat mengekspor audio ke %s

en: Capture Full Screen
id: Ambil Full Screen

en: Capture Full Window
id: Ambil Jendela Penuh

en: Capture Window Only
id: Ambil Jendela Saja

en: Capture Window Plus
id: Ambil Tambahan Jendela

en: Capture entire window or screen
id: Ambil antara jendela atau layar

en: Capture part of a project window
id: Ambil bagian dari jendela proyek

en: Center
id: Tengah

en: Cepstrum
id: Kepstrum

en: Change Amplification Envelope
id: Ubah Amplifikasi dengan Amplop

en: Change ONE Sample only
id: Ubah SATU Sampel saja

en: Change Pitch
id: Mengubah Pitch

en: Change Pitch without Changing Tempo
id: Mengubah Pitch Tanpa Mengubah Tempo

en: Change Sample
id: Ubah Sample

en: Change Several Samples
id: Ubah Beberapa Sampel

en: Change Speed
id: Mengubah Kecepatan

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
id: Mengubah Kecepatan, mengubah Tempo dan juga Pitch

en: Change Tempo
id: Mengubah Tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
id: Mengubah Tempo Tanpa Mengubah Pitch

en: Change lower speed limit (%) to:
id: Ubah batas kecepatan rendah (%) ke:

en: Change upper speed limit (%) to:
id: Ubah batas kecepatan tinggi (%) ke:

en: Changed '%s' to %s
id: Diubah '%s' ke %s

en: Changed '%s' to %s Hz
id: Diubah '%s' ke %s Hz

en: Changed block %s to new alias name
id: Blok %s diubah ke nama alias yg baru

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
id: Pengubahan direktori temporer tidak berefek sampai Audacity dihidupkan ulang

en: Channel
id: Saluran

en: Channel Mode:
id: Mode Channel:

en: Channels:
id: Saluran:

en: Chec&k Dependencies...
id: Ce&k Ketergantungan...

en: Choose Language for Audacity to use:
id: Pilih Bahasa untuk digunakan pada Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
id: Pilih lokasi untuk meletakkan direktori temporer

en: Choose a location to save screenshot images
id: Pilih lokasi untuk menyimpan gambar hasil screenshot

en: Choose a location to save the exported files
id: Pilih lokasi untuk menyimpan hasil ekspor

en: Choose location to save files
id: Pilih lokasi untuk menyimpan file

en: Choose...
id: Pilih...

en: Cl&ear
id: Hap&us

en: Cleaning up cache directories
id: Membersihkan direktori cache

en: Cleaning up temporary files
id: Membersihkan file temporer

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
id: Klik dan dorong untuk mengedit pengamplopan amplitudo

en: Click and drag to edit the samples
id: Kik dan dorong untuk mengedit sampel

en: Click and drag to move a track in time
id: Klik dan dorong ubtuk memindahkan trek ke waktu tertentu

en: Click and drag to move left selection boundary.
id: Klik dan dorong untuk memindahkan batasan kiri.

en: Click and drag to move right selection boundary.
id: Klik dan dorong untuk memindahkan batasan kanan.

en: Click and drag to resize the track.
id: Klik dan dorong untuk mengubah ukuran trek

en: Click and drag to select audio
id: Klik dan dorong untuk memilih audio

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
id: Klik untuk memperbesar, Shift+ Klik untuk memperkecil

en: Close
id: Tutup

en: Close project immediately with no changes
id: Tutup proyek secepatnya tanpa perubahan

en: Close project immediately with no further changes
id: Tutup proyek secepatnya tanpa perubahan

en: Co&py
id: &Salin

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
id: Tag codec (FOURCC)
    Opsi
    kosong - otomatis

en: Command
id: Perintah

en: Command %s not implemented yet
id: Komando %s belum bisa diimplementasikan

en: Command Action
id: Aksi perintah

en: Command Output
id: Output Perintah

en: Command:
id: Perintah:

en: Comments
id: Kommentar

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
id: Level pengompresan
    Diperlukan untuk FLAC
    -1 - otomatis
    min - 0 (encoding cepat, file output besar)
    maks - 10 (encoding lambat, file output kecil)

en: Compression:
id: Kompresi:

en: Compressor
id: Kompresor

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm Deletion
id: Konfirmasi Penghapusan

en: Confirm Overwrite
id: Konfirmasi Penibanan

en: Constant
id: Konstan

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
id: Analisis Kontras (Permasalahan WCAG 2)

en: Contrast...
id: Kontras...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
id: Mengubah file proyek 1.0 ke format baru.
    File lama telah disimpan sebagai '%s'

en: Copy
id: Salin

en: Copying audio data into project...
id: Menyalin data audio ke proyek...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
id: Menyalin auido stereo ke trek mono tidak diperbolehkan.

en: Core Libraries
id: Referensi Utama

en: Cosine
id: Kosinus

en: Could not create directory:
      %s
id: Tidak bisa membuat direktori:
      %s

en: Could not find any audio devices.
id: Tidak dapat mencari perangkat audio.

en: Could not load file: "%s"
id: Tidak bisa mengambil file: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
id: Tidak bisa membuka referensi encoding MP3!

en: Could not open file: "%s"
id: Tidak bisa membuka file:"%s"

en: Could not remove old auto save file
id: Tidak bisa membuang file simpan otomatis yang lama

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
id: Tidak bisa menyimpan proyek. Mungkin %s 
    tidak bisa ditulis atau disk penuh.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
id: Tidak bisa menemukan folder data proyek: "%s"

en: Create
id: Buat

en: Created new audio track
id: Trek audio baru telah dibuat

en: Created new label track
id: Trek label baru telah dibuat

en: Created new project
id: Membuat proyek baru

en: Created new stereo audio track
id: Trek stereo baru telah dibuat

en: Created new time track
id: Dibuat trek waktu yang baru

en: Credits
id: Orang-Orang yang Berjasa

en: Cu&t
id: &Potong

en: Cuberoot Autocorrelation
id: Autokoreksi Cuberoot

en: Cubic
id: Kubik

en: Current difference
id: Perbedaan yang ada

en: Cursor to Track &End
id: &Kursor ke akhir trek

en: Custom FFmpeg Export
id: Pengeksporan FFmpeg Pilihan Sendiri

en: Cut
id: Potong

en: Cut Preview
id: Preview Potongan

en: Cut to the clipboard
id: Potong ke Clipboard

en: Cutoff:
id: Potong:

en: Data gathered
id: Data Terkumpul

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
id: Data akan distandarkan. "%f" menguunakan nama file pada jendela ekspor.

en: De&faults
id: Se&mula

en: De&lete
id: &Hapus

en: Decay factor:
id: Faktor kekurangan:

en: Decoding Waveform
id: Men-decode Waveform

en: Default Sample &Format:
id: &Format Sampel Normal:

en: Default Sample &Rate:
id: &Rate Sampel Normal:

en: Default endianness
id: Pengakhiran Biasa

en: Delay
id: Pembeda

en: Delay time (seconds):
id: Waktu tenggang (detk):

en: Delete
id: Hapus

en: Delete Preset
id: Hapus Aturan Lanjut

en: Delete preset '%s'?
id: Hapus aturan lanjut '%s'?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
id: Terhapus %.2f detik pada t=%.2f

en: Depth in percent
id: Kedalaman dalam persen

en: Detac&h at Silences
id: Membuat tugas di Diam

en: Detach
id: Lepas

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
id: Terlepas %.2f detik pada t=%.2f

en: Device
id: Perangkat

en: Devices
id: Perangkat

en: Difference is indeterminate.
id: Perbedaaannya tidak terdeterminasikan.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Pengubahan Arah        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
id: Direktori

en: Directory %s does not exist. Create it?
id: Direktori %s belum ada. Buat dulu?

en: Directory %s is not writable
id: Direktori %s tidak bisa ditulis

en: Disabled
id: Dilarang

en: Disallowed
id: Tidak Diperbolehkan

en: Display
id: Tampilan

en: Distortion
id: Distorsi

en: Do &not copy any audio
id: Ja&ngan salin audio apapiun

en: Do not show this warning again
id: Jangan tunjukkan peringatan ini lagi

en: Do you still want to start Audacity?
id: Anda ingin tetap menjalankan Audacity?

en: Do you want to save the changes?
id: Anda mau menyimpan perubahan?

en: Don't show this again at start up
id: Jangan tampilkan lagi waktu start up

en: Don't show this warning again
id: Jangan perlihatkan peringatan lagi

en: Dow&nload
id: U&nduh

en: Download
id: Unduh

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
id: Dorong untuk Zoom pada wilayah, Klik kanan untuk perkecil

en: Draw Tool
id: Alat Menggambar

en: Dry Wet
id: Kering Basah

en: Duplic&ate
id: &Gandakan

en: Duplicate
id: Duplikatkan

en: Duplicated
id: Terduplikat

en: Duration
id: Durasi

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
id: Durasinya nol. Tidak ada yang akan direkam.

en: Duration:
id: Durasi

en: Duty cycle:
id: Pengulangan:

en: E&xit
id: Ke&luar

en: Edit Genres
id: Edit Genre

en: Edit Labels
id: Edit Label

en: Edited labels
id: Label yang diedit

en: Editing a clip can &move other clips
id: &Mengedit klip bisa memindahkan klip lainnya

en: Editing and greyed out Menus
id: Mengedit dan mengabu-abukan Menu

en: Effe&ct
id: E&fek

en: Effect Settings
id: Aturan Efek

en: Effects
id: Efek

en: Effects Preview
id: Efek preview

en: Elapsed Time:
id: Waktu Berjalan:

en: Empty
id: Kosong

en: Enable Effects
id: Bolehkan efek

en: Enabled
id: Dibolehkan

en: End
id: Akhir

en: End Date
id: Tanggal Selesai

en: End Date and Time
id: Tanggal dan Waktu selesai

en: End Time
id: Waktu Selesai

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Energi                  -- arti: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
id: Autokoreksi Tingkat Tinggi

en: Enter Nyquist Command:
id: Masukkan Perintah Nyquist:

en: Enter track name
id: Masukkan nama trek

en: Envelope
id: Amplop

en: Envelope Tool
id: Alat Envelop

en: Equalization
id: Ekualisasi

en: Error %ld returned from MP3 encoder
id: Error %ld ditolak dari encoder MP3

en: Error (file may not have been written): %s
id: Error (file tidak mungkin ditulis): %s

en: Error Initializing Audio
id: Error Menginisialisasi audio

en: Error Initializing Midi
id: Error Menginisialisasi Midi

en: Error Saving Project
id: Error Meyimpan Proyek

en: Error in Duration
id: Error dalam Durasi

en: Error opening file
id: Error dalam mebuka file

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
id: Error ketika menulis %s file (diska penuh?). 
    Libsndfile bilang "%s"

en: Estimate
id: Mapan

en: Expand
id: Sebar

en: Expanded Cut Line
id: Garis Potong yng Tersebar

en: Export
id: Ekspor

en: Export &Labels...
id: Ekspor &Label...

en: Export &Multiple...
id: Ekspor &Multipel...

en: Export Contrast Result As:
id: Mengekspor Hasil Kontras Sebagai:

en: Export Keyboard Shortcuts As:
id: Ekspor Jalan Pintas Keyboard Sebagai:

en: Export Labels As:
id: Ekspor label sebagai:

en: Export MIDI
id: Ekspor MIDI

en: Export MIDI As:
id: Ekspor MIDI Sebagai:

en: Export Multiple
id: Ekspor Banyak

en: Export Presets
id: Ekspor Aturan Lanjut

en: Export Spectral Data As:
id: Ekspor data spektral sebagai:

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
id: Ekspor dibatalkan setelah mengekspor %lld file.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
id: Ekspor dihentikan setelah mengekspor %lld file.

en: Exporting an Audio File
id: Mengekspor File Audio

en: Exporting selected audio at %d Kbps
id: Mengekspor audio terpilih pada %d Kbps

en: Exporting selected audio at %ld kbps
id: Mengekspor audio terpilih pada %ld kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
id: Mengekspor audio terpilih dengan %s aturan lanjut

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
id: Mengekspor audio terpilih dengan kualitas VBR %s

en: Exporting the selected audio as %s
id: Mengekspor audio terpilih sebagai %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
id: Mengekspor audio yang dipilih ke FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
id: Mengekspor audio terpilih sebagai Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
id: Mengekspor audio terpilih dengan encoder baris perintah

en: Extend Selection Range
id: Pilih Range yang Tidak Dipilih

en: Extreme
id: Ekstrim

en: FFT Find Notes
id: Pencarian Nada FFT

en: FFmpeg Import/Export Library
id: Referensi Impor/Ekspor FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
id: Versi Referensi FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
id: Referensi FFmpeg:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
id: FFmpeg tidak bisa mencari codec audio 0x%x.
    Pendukuk codec ini mungkin belum dibuat.

en: FFmpeg not found
id: FFmpeg tidak ada

en: FFmpeg startup failed
id: Awalan FFMpeg gagal

en: FFmpeg support not compiled in
id: Dukungan FFMpeg tidak terkompilasi

en: FFmpeg-compatible files
id: File yang berkompetibel dengan FFmpeg

en: FLAC Files
id: File FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
id: Encoder FLAC gagal menginisialisasi
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
id: Eksortir FLAC tidak bisa membuka %s

en: FLAC files
id: File FLAC

en: FLAC import and export
id: Impor dan Ekspor FLAC

en: FLAC options
id: Opsi FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
id: Dukungan FLAC tidak dimasukkan di dalam Audacity

en: Face name
id: Nama depan

en: Face size
id: Ukuran depan

en: Fade In
id: Fade Masuk

en: Fade Out
id: Fade Keluar

en: Failed to find the codec
id: Gagal mencari codec

en: Failed to guess format
id: Gagal menebak format

en: Fast
id: Cepat

en: Features
id: Fitur

en: Feedback in percent
id: Timbal Balik dalam persen

en: File
id: Berkas

en: File Format Support
id: Dukungan Format File

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
id: File mungkin tidak ada atau terhapus: 
    %s

en: File name prefix
id: Awalan naman file

en: File name prefix:
id: Awalan naman file:

en: Filename = %s.
id: Nama File = %s.

en: Final Tempo Change (%)
id: Perubahan Tempo Final (%)

en: Find Clipping
id: Mencari Clipping

en: First Track
id: Trek Pertama

en: First file name
id: Nama file pertama

en: First file name:
id: Nama file pertama:

en: Five Min
id: Lima Mnt

en: Foreground
id: Latar Depan

en: Foreground end time
id: Waktu selesai latar depan

en: Foreground start time
id: Waktu mulai latar depan

en: Format Change
id: Perubahan Format

en: Forwards
id: Percepat ke Akhir

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
id: Ukuran bingkai
    Opsi
    0 - biasa
    min - 16
    maks - 65535

en: Frame:
id: Bingkai:

en: Free Space:
id: Ruang Disk yang Bebas:

en: Frequency (Hz)
id: Frekuensi (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
id: Frekuensi (Hz)	Tingkatan (dB)

en: Frequency Analysis
id: Analisis Frekuensi

en: Frequency Hertz End
id: Akhir Hertz Frekuensi

en: Frequency Hertz Start
id: Awal Hertz Frekuensi

en: Frequency smoothing
id: penghalusan frekuensi

en: From Internet
id: Dari Internet

en: Full search
id: Pencarian Penuh

en: GPL License
id: Lisensi GPL

en: GStreamer-compatible files
id: File GSteramer yang kompetibel

en: Gain
id: Kekuatan

en: Gate
id: Jembatan

en: General Options
id: Opsi General

en: Genres
id: Genre

en: Grabber
id: Pendorong

en: Graphic EQ
id: Grafik EQ

en: Header:
id: Catatan Kepala:

en: Help
id: Bantuan

en: Help on the Internet
id: Bantuan di Internet

en: High-quality Conversion
id: Konversi Berkualitas Tinggi

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
id: Refresh Rate yang tinggi membuat meter manampilkan perubahan
    lebih sering. 30 per detik atau lebih rendah dapat mencegah
    meter mempengaruhi kualitas audio pada mesin yang lebih lambat.

en: Highpass
id: Batas Atas

en: ID3 tag support
id: Dukungan Tag ID3

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
id: Tiga karakter kode bahasa berdasarkan ISO 639
    Opsi
    kosong - otomatis

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
id: Jika memori sistem yang ada di bawah biasanya, audio tidak akan
    disimpan di memori dan akan ditulis ke disk.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
id: Proyek Anda tidak akan disimpad di disk. Itukan yang Anda mau?

en: Import
id: Impor

en: Import / Export
id: Impor / Ekspor

en: Import Labels
id: Impor label

en: Import MIDI
id: Impor MIDI

en: Import Presets
id: Impor Aturan Lajut

en: Import Raw
id: Impor Raw

en: Import Raw Data
id: Impor Data Raw

en: Import complete. Calculating waveform
id: Impor selesai. Mnghitung Waveform

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
id: Mengimpor selesai. Menjalankan perhitungan waveform di tempat. %2.0f%% selesai.

en: Import via QuickTime
id: Impor melalui QuickTime

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
id: Mengimpor selesai. Menjalankan %d perhitungan waveform di tempat. %2.0f%% selesai dari semuanya.

en: Imported '%s'
id: Terimpor '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
id: MIDI diimpor dari '%s'

en: Imported labels from '%s'
id: Diimpor label dari '%s'

en: Importing %s
id: Mengimpor %s

en: Include audio before first label
id: Termasuk audio sebelum label pertama

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
id: Indeks[%02x] Codec[%s], Bahasa[%s], Bitrate[%s], Saluran[%d], Durasi[%d]

en: Individual Theme Files
id: File Tema Individual

en: Initial Tempo Change (%)
id: Perubahan Tempo Inisial (%)

en: Insane
id: Parah

en: Internal logic fault
id: Kesalahan logika internal

en: Invalid Vorbis bitstream header
id: Vorbis bitstream header tidak valid

en: Invalid duration in LOF file.
id: Durasi file LOF tidak valid

en: Invalid sample rate
id: Rate sampel tidak valid

en: Invalid track offset in LOF file.
id: trek offset pada file LOF tidak valid.

en: Invalid window offset in LOF file.
id: Penyeimbang jendela tidak valid pada file LOF

en: Invert
id: Tukar

en: Join
id: Pasangkan

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
id: Bergabung %.2f detik pada t=%.2f

en: Joint Stereo
id: Stereo yang Telah Digabung

en: Key Bindings
id: Kunci-kunci Keyboard

en: Keyboard preferences currently unavailable.
id: Preferensi Keyboard sudah tidak ada.

en: LAME MP3 Library:
id: Referensi LAME MP3

en: LFO frequency in hertz
id: Frekuensi LFO dalam Hertz

en: LFO start phase in degrees
id: Fase Awal LFO dalam derajat

en: LOF Error
id: Error LOF

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
id: Presisi koefisien LPC
    Opsi
    0 - biasa
    min - 1
    maks - 15

en: Label Track
id: Trek Label

en: Label Track Font
id: Font Label Trek

en: Labels
id: Label

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
id: Waktu (detik)	Frekuensi (Hz)	Tingkat

en: Language:
id: Bahasa:

en: Latency
id: Laten

en: Left Channel
id: Bagian Kiri

en: Left-Click
id: Klik-Kiri

en: Left-Double-Click
id: Klik Ganda Kiri

en: Left-Drag
id: Klik Kiri dan Dorong

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
id: Kiri=Perbesar, Kanan=Perkecil, Tengah=Normal

en: Length
id: Panjang

en: Length (seconds)
id: Panjang (detik)

en: Level:
id: Tingkat:

en: Libraries
id: Referensi

en: Light
id: Cahaya

en: Linear
id: Linier

en: Linear frequency
id: Frekuensi linier

en: List of Files in basic text format
id: Daftar file dalam format teks dasar

en: Little-endian
id: Pengakhiran Kecil

en: Lo&ng period:
id: Periode pan&jang:

en: Load Files
id: Ambil File

en: Load Metadata As:
id: Ambil Metadata Sebagai:

en: Load Preset
id: Ambil Aturan Lanjut

en: Load Theme Cache
id: Ambil Cache Tema

en: Loaded %d keyboard shortcuts
id: Diambil %d jalan pintas keyboard

en: Local
id: Lokal

en: Locate FFmpeg
id: Tempatkan FFmpeg

en: Location of %s:
id: Lokasi %s:

en: Location of &Manual:
id: Lokasi &Manual:

en: Log frequency
id: Frekuensi logaritma

en: Log search
id: Pencarian Log

en: Logarithmic
id: Logaritmik

en: Lower speed limit
id: Batas kecepatan rendah

en: Lowpass
id: Batas Bawah

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
id: File M4A (AAC) (FFmpeg)

en: MIDI Devices
id: Perangkat MIDI

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
id: Trek MIDI tidak bisa diseimbangkan dengan sendirinya, hanya file audio yang bisa.

en: MP2 Files
id: File MP2

en: MP2 export
id: Ekspor MP2

en: MP3 Files
id: File MP3

en: MP3 Importing
id: Mengimpor MP3

en: MP3 Library Version:
id: Versi Referensi MP3:

en: MP3 export library not found
id: Referensi Ekspor MP3 tidak ditemukan

en: MP3 files
id: File MP3

en: MPEG container options
id: Opsi kontainer MPEG

en: Made '%s' a stereo track
id: Dibuat '%s' trek stereo

en: Main
id: Utama

en: Main Mix
id: Mix Utama

en: Make Stereo
id: Buat Stereo

en: Master Gain Control
id: Pengendali Besaran Utama

en: Max dB
id: dB Maks

en: Max. Number of Notes (1..128):
id: Jumlah Nada Maksimum (1..128):

en: Max. PdO
id: PdO Maks.

en: Max. PtO
id: PtO Maks.

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
id: Pembagian persebaran maksimall
    Opsi
    -1 - biasa
    min - 0
    maks - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
id: Prediksi persebaran maksimal
    Opsi
    -1 - biasa
    min - 0
    maks - 32 (dengan LPC) atau 4 (tanpa LPC)

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
id: Bit rate maksimum stream rumit
    Opsi
    0 - biasa

en: Measured background level
id: Tingkat latar belakang yang terhitung

en: Measured foreground level
id: Tingkat latar depan yang terhitung

en: Media read error
id: Pembaca media error

en: Medium
id: Sedang

en: Medium Tracks
id: Trek Sedang

en: Merge
id: Gabung

en: Merged Clips
id: Klip Tergabung

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
id: Rate penyegaran meter per detik [1-100]:

en: Meter-Play
id: Meter Memainkan

en: Meter-Record
id: Meter Rekaman

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
id: Memori Bebas Mi&nimum (MB):

en: Mi&x and Render
id: Mi&x dan Render

en: Mi&xer Toolbar
id: Toolbar Mi&xer

en: Middle-Click
id: Klik Tengah

en: Min dB
id: dB Min

en: Min. PdO
id: PdO Min.

en: Min. PtO
id: PtO Min.

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
id: Pembagian persebaran minimal
    Opsi
    -1 - biasa
    min - 0
    maks - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
id: Prediksi persebaran minimal
    Opsi
    -1 - biasa
    min - 0
    maks - 32 (dengan LPC) atau 4 (tanpa LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
id: Amplitudo Minimum (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
id: Frekuensi minimum harus lebih atau sama dengan 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
id: Frekuensi minimum harus lebih kecil dari frekuensi maksimum

en: Mix and Render
id: Mix dan Render

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
id: Di-mix dan di-render %d trek ke dalam satu trek mono

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
id: Di-mix dan di-render %d trek ke dalam satu trek stereo

en: Mixer Panel
id: Panel Mixer

en: Mixing and rendering tracks
id: Trek Mix dan Render

en: Mixing down to &mono during export
id: Mix-kan ke &mono waktu mengekspor

en: Mixing down to &stereo during export
id: Mix-kan ke &stereo waktu mengekspor

en: Modified Label
id: Label yang Telah Diubah

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
id: Kunci-kunci Mouse (tidak bisa diubah)

en: Move &Down
id: Pindak ke &Bawah

en: Move &Up
id: Pindah ke &Atas

en: Move Track
id: Pindahkan Trek

en: Move clip up/down between tracks
id: Pindahkan klik ke atas/bawah diantara trek

en: Moved gain slider
id: Pindahkan slider kekuatan

en: Moved pan slider
id: Pindahkan slider pan

en: Multi
id: Banyak

en: Musical Instrument
id: Instrumen Musikal

en: Mute
id: Diam

en: NTSC frames
id: Bingkai NTSC

en: Name
id: Nama

en: Name Change
id: Pengubahan Nama

en: Name files:
id: Nama file:

en: Name must not be blank
id: Nama seharusnya tidak kosong

en: Names may not contain '%c' and '%c'
id: Nama tidak mungkin mengandung '%c' and '%c'

en: New Label Track
id: Buat Trek Label

en: New Temporary Directory
id: Direktori Temporer Baru

en: New Track
id: Trek Baru

en: New...
id: Baru...

en: No Local Help
id: Tidak Ada Bantuan lokal

en: No MIDI interfaces
id: Tidak ada pengolah MIDI

en: No audio interfaces
id: Tidak ada pengolah audio

en: No compatible FFmpeg library was found
id: Referensi FFmpeg yang tidak kompetibel ditemukan

en: No devices found
id: Tidak ada perangkat

en: No endianness
id: Tidak ada pengakhiran

en: No labels to export.
id: Tidak ada label untuk diekspor.

en: Noise Floor
id: Dasar Bising

en: Noise Floor %d dB
id: Dasar Bisaing %d dB

en: Noise Removal
id: Pembuang Bising

en: Noise reduction
id: Pengurangan bising

en: None
id: Tidak Ada

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
id: Tidak ditemukan file komponen
     tema di:
      %s.

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
id: Referensi encoding MP3 tidak valid atau terdukung

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
id: Tidak semua format dan codec kompetibel. Begitu pula kombinasi opsi yang belum tentu kompetibel dengan semua codec.

en: Not an Ogg Vorbis file
id: Bukan file Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
id: Data yang dipilih tidak cukup

en: Note Track
id: Trek Nada

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
id: Catatan: Menekan Cmd+Q akan keluar. Kunci lainnya valid.

en: Nothing to redo
id: Tidak mungkin melakukan kembali

en: Nothing to undo
id: Tidak mungkin membatalkan

en: Num
id: No

en: Number of consecutive analysis:
id: Angka analisis:

en: Numbering before Label/Track Name
id: Penomoran sebelum Nama Trek/Label

en: Nyquist returned too many audio channels.
id: Nyquist terlalu banyak membuat audio.

en: Ogg Vorbis Files
id: File Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
id: Impor dan Ekspor Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
id: File Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
id: Dukungan Ogg Vorbis tidak dimasukkan di dalam Audacity

en: On-demand import and waveform calculation complete.
id: Mengimpor di tempat dan perhitungan waveform selesai.

en: One Hour
id: Satu Jam

en: One Min
id: Satu Mnt

en: One Sec
id: Satu Dtk

en: Open &Recent...
id: Buka yang &Sebelumnya...

en: Open Recent
id: Buka yang Sebelumnya

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
id: Buka Proyek Baru untuk mengubah jalan pintas keyboard

en: Opening Audacity Project
id: Membuka Proyek Audacity

en: Options...
id: Opsi...

en: Other uncompressed files
id: File tanpa terkompres lainnya

en: Other...
id: Lainnya...

en: Output Channels: %2d
id: Channel Output: %2d

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
id: Kualitas keseluruhan, digunakan berbeda oleh codec yang berbeda pula
    Diperlukan untuk Vorbis
    0 - otomatis
    -1 - mati (gunakan bitrate)

en: Overwrite existing files
id: Meniban file yang sudah ada

en: Overwrite preset '%s'?
id: Tiban aturan lanjut '%s'?

en: PAL frames (25 fps)
id: Bingkai PAL (25 bpd)

en: Pa&ge Setup...
id: Setup &Halaman...

en: Packet Size:
id: Ukuran paket:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
id: Ukuran paket
    Opsi
    0 - biasa

en: Parameters
id: Parameter

en: Paste
id: Tempel

en: Paste Te&xt to New Label
id: Tempel Tek&s ke Label Baru

en: Paste Text to New Label
id: Tempel Teks ke Label Baru

en: Pasted from the clipboard
id: Ditempel dari clipboard

en: Pasted text from the clipboard
id: Teks ditempel dari clipboard

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
id: Menempelkan satu tipe audio ke tipe lainnya tidak diperbolehkan.

en: PdO Method:
id: Metode PdO:

en: Pencil
id: Pensil

en: Percent Change
id: Presentase Perubahan

en: Pitch and Tempo Change support
id: Dukungan Perubahan Pitch dan Tempo

en: Pla&y Region
id: Mai&nkan Wilayah

en: Play Meter
id: Pengukur Permainan

en: Play at selected speed
id: Mainkan padakecepatan terpilih

en: Playback
id: Memainkan

en: Playback Speed
id: Memainkan Berdasarkan Kecepatan

en: Playing Audio
id: Memeainkan Audio

en: Please save and close the current project first.
id: Mohon simpan dan tutup proyek yang ada dahulu.

en: Please select an action
id: Silahkan pilih aksinya

en: Please select codec before saving a profile
id: Silahkan pilih codec sebelium menyimpan profil

en: Please select format before saving a profile
id: Silahkan pilih format sebelium menyimpan profil

en: Plot Spectrum...
id: Spektrum Plot...

en: Plug-in support
id: Dukungan Plug-in

en: Plugin Settings
id: Aturan Plugin

en: Position
id: Posisi

en: Pre&ferences...
id: Pre&ferensi...

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
id: Metode Prediksi Persebaran
    Mapan - tercepat, kompresi lebih rendah
    Pencarian Log - terlambat, kompresi lebih tinggi
    Pencarian Penuh - biasa

en: Preparing preview
id: Meyiapkan preview

en: Preset
id: Aturan Lanjut

en: Preset '%s' does not exist.
id: Preset '%s' tidak ada.

en: Preset:
id: Aturan Lanjut:

en: Press
id: Tekan

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
id: Tekan F2 atau klik ganda untuk mengedit konten sel.

en: Preview not available
id: Preview tidak tersedia

en: Previewing
id: Melihat preview

en: Print
id: Cetak

en: Profile:
id: Profil:

en: Progress
id: Kemajuan

en: Project Dependencies
id: Ketergantungan Proyek

en: Project was recovered
id: Proyek telah dikembalikan

en: Projects
id: Proyek

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
id: FFMpeg yang dikonfigurasi diperlukan sebelumnya untuk diproses.
    Anda bisa mengaturnya di Preferensi > referensi.

en: Quality
id: Kualitas

en: Quality:
id: Kualitas:

en: QuickTime files
id: File QuickTime

en: Quit Audacity
id: Keluar dari Audacity

en: Rate Change
id: Perubahan Rate

en: Ratio
id: Rasio

en: Ratio %.0f to 1
id: Rasio: %.0f banding 1

en: Ratio %.1f to 1
id: Rasio %.1f banding 1

en: Real-time Conversion
id: Konversi Real-time

en: Recent &Files
id: &File Sebelumnya

en: Record
id: Rekam

en: Record Meter
id: Pengukur Rekaman

en: Recorded Audio
id: Rekaman Audio

en: Recording
id: Merekam

en: Recording Audio
id: Merekam Audio

en: Recover
id: Kembalikan

en: Recover Projects
id: Kembalikan proyek-proyek

en: Recoverable projects
id: Proyek yang dipindahkan

en: Rectangle
id: Persegi

en: Rectangular
id: Bersiku

en: Redo
id: Lakukan Kembali

en: Remaining Time:
id: Waktu Tersisa:

en: Remo&ve Tracks
id: &Buang Trek

en: Remove
id: Buang

en: Remove Track
id: Buang Trek

en: Removed Cut Line
id: Garis Pemisah yang Dibuang

en: Removed audio track(s)
id: Trek audio dibuang

en: Removed track '%s.'
id: Dibuang trek '%s.'

en: Removing Dependencies
id: Menghapus Ketergantungan

en: Renamed '%s' to '%s'
id: Diubah nama '%s' ke '%s'

en: Renamed file: %s
id: File yang telah diganti nama: %s

en: Rendered all audio in track '%s'
id: Semua audio di trek '%s' telah di-render

en: Repair
id: Perbaiki

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
id: Perbaikan bekerja dengan menggunakan data audio di luar wilayah yang dipilih.
    
    Silahkan pilih wilayah yang mempinyai sentuhan audio sedikitnya satu sisi ini.
    
    Audio lebih mengelegar, lebih baik performanya.

en: Repeat
id: Ulang

en: Repeat %s
id: Ulangi %s

en: Repeat Last Effect
id: Ulangi Efek Terakhir

en: Resample
id: Sampel Ulang

en: Resample Track
id: Menyempel Ulang Trek

en: Resampled audio track(s)
id: Trek audio telah disampel ulang

en: Resampling track %d
id: Menyampel ulang trek %d

en: Rese&t...
id: A&tur ulang...

en: Reset Genres
id: Atur Ulang Genre

en: Resize Large
id: Ubah ukuran lebih besar

en: Resize Small
id: Ubah ukuran lebih kecil

en: Resonance
id: Resonansi

en: Result
id: Hasil

en: Results
id: Hasil

en: Reverse
id: Tukar Balik

en: Right Channel
id: Bagian Kanan

en: Right-Click
id: Klik Kanan

en: Right-Drag
id: Klik Kanan dan Dorong

en: Ruler
id: Penggaris

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
id: Menjalankan dua Audacity yang sama sekaligus dapat menyebabkan
    hilangnya data atau dapat merusak sistem Anda.

en: Sample Edit
id: Sampel Edit

en: Sample Rate Con&verter:
id: Pengkon&versi Rate Sampel:

en: Sample Rate Conver&ter:
id: Pen&gkonversi Rate Sampel:

en: Sample Rate:
id: Rate Sampel:

en: Sample Rates
id: Rate Sampel

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
id: Rate sampel (Hz)
    0 - jangan ubah rate sampel

en: Sample rate conversion
id: Konversi sample rate

en: Sample rate:
id: Rate sampel:

en: Sampling
id: Menyampel

en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

en: Save Files
id: Simpan File

en: Save Metadata As:
id: Simpan Metadata Sebagai:

en: Save Preset
id: Simpan Aturan Lanjut

en: Save Project &As...
id: Simpan &Proyek Sebagai...

en: Save Theme Cache
id: Simpan Cache Tema

en: Save images to:
id: Simpan Gambar ke:

en: Saved %s
id: Tersimpan %s

en: Saving &empty project
id: M&enyimpan proyek kosong

en: Saving &projects
id: Menyimpan &proyek

en: Saving an Audacity Project
id: Menyimpan Proyek Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
id: Menyimpan atau mengambil file tema sendiri menggunakan file terpisah untuk setiap
    gambar, tapi tetap berhubungan.

en: Saving project data files
id: Menyimpan file data proyek

en: Saving recorded audio
id: Meinyimpan audio yang direkam

en: Sawtooth
id: Gerigi

en: Scale
id: Skala

en: Screen Capture Frame
id: Biingkai Pengambilan Layar

en: Second Track
id: Trek Kedua

en: Seek Time when playing
id: Coba waktu ketika bermain

en: Select
id: Pilih

en: Select Clip or Entire Track
id: Pilih Klip atau Trek

en: Select Command
id: Pilih Komando

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
id: Pilih beberapa detik bising agar Audacity tahu apa yang harus dibuang,
    kemudian klik Ambil Profil Bising:

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
id: Pilih seluruh audio yang anda mau disaring, pilih seberapa banyak bising
    yang Anda ingin buang, dan klik 'OK' untuk membuangnya.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
id: Pilih file XML yang mengandung jalan pintas keyboard Audacity...

en: Select file(s) for batch processing...
id: Pilih (beberapa) file untuk memproses...

en: Select stream(s) to import
id: Pilih stream untuk diimpor

en: Select xml file to export presets into
id: Pilih file xml untuk mengekspor aturan lanjut ke dalam

en: Select xml file with presets to import
id: Pilih file xml dengan aturan lanjut untuk diimpor

en: Selection
id: Pilihan

en: Selection Length
id: Panjang Pilihan

en: Selection Tool
id: Alat Pemilihan

en: Selection is too small to use voice key.
id: Pilhan terlalu kecil untuk menggunakan kunci suara.

en: SelectionBar
id: BarSeleksi

en: Sensitivity
id: Senstivitas

en: Set
id: Atur

en: Set De&fault
id: Atur Nor&mal

en: Set Left Selection Boundary
id: Atur Batas Kiri

en: Set Range
id: Atur Jarak

en: Set Rate
id: Atur Rate

en: Set Right Selection Boundary
id: Atur Batas Kanan

en: Set Selection Point
id: Pilih Titik Pilihan

en: Set Selection Range
id: Atur Range yang Dipilih

en: Set range to '%ld' - '%ld'
id: Atur jarak ke '%ld' - '%ld'

en: Shaped
id: Terbentuk

en: Shift-Drag
id: Dorong dengan Shift

en: Shift-Left-Click
id: Klik Kiri dengan Shift

en: Shift-Left-Drag
id: Klik Kiri Dorong dengan Shift

en: Shift-Wheel-Rotate
id: Putar Roda Mouse dengan Shift

en: Short Tracks
id: Trek Kecil

en: Show &Log...
id: Tunjukkan &Log...

en: Show All Codecs
id: Tunjukkan Semua Codec

en: Show All Formats
id: Tunjukkan Semua Format

en: Show Warnings/Prompts for
id: Tunjukkan Peringatan/Tanda untuk

en: Show a grid along the &Y-axis
id: Lihat batas sepanjang sumbu &Y

en: Show output
id: Tunjukkan output

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
id: Pengubahan Tanda        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Signal Level Meter
id: Pengukur Level Signal

en: Silence &Audio
id: Diamkan &Audio

en: Silence Audi&o
id: &Diamkan Audio

en: Silence duration:
id: Durasi diam:

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
id: Telah didiamkan trek terpilih pada %.2f seconds at %.2f

en: Simple
id: Sederhana

en: Sine
id: Silau

en: Skip to End
id: Langsung ke akhir

en: Skip to Start
id: Langsung ke Awal

en: Slide Tool
id: Tool Slide

en: Smooth at Sample
id: Pelembutan pada Sampel

en: Snap To
id: Patokan

en: Solo &Button:
id: Tombol &Solo:

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
id: Ada sesuatu yang fatal setelah mengekspor %lld file.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
id: Ada sesuatu yang salah setelah mengekspor %lld file.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
id: Maaf, Plug-in Vamp gagal diinstall.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
id: Maaf, Plug-in Vamp tidak bisa dipakai pada trek stereo yang masing-masing salurannya tidak cocok.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
id: Maaf, efek tidak bisa dipakai padatrek stereo yang trek-terknya tidak cocok.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
id: Maaf, gagal mengambil Plug-in Vamp.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
id: Maaf, nama path yang lebih dari 256 karakter tidak mendukung.

en: Sound Activated Record
id: Rekam dengan Suara Diaktifkan

en: Sound Activated Recording
id: Meream dengan Suara Diaktifkan

en: Sound card mixer support
id: Dukungan Sound card mixer

en: Sp&lit
id: &Gabung

en: Sp&lit Delete
id: Hapus Seka&ligus

en: Special thanks:
id: Terima kasih untuk:

en: Specify New Filename:
id: Tentukan Nama File Baru:

en: Spectrograms
id: Spektrogram

en: Spectrum
id: Spektrum

en: Spl&it Cut
id: Potong Se&kaligus

en: Spli&t
id: Ga&bung

en: Split
id: Sekaligus

en: Split Cut
id: Potong Sekaligus

en: Split D&elete
id: H&apus Sekaligus

en: Split Delete
id: Hapus Sekaligus

en: Split Ne&w
id: Gabung yang &Baru

en: Split New
id: Perbaharui sekaligus

en: Split Stereo to Mono '%s'
id: Pisah Stereo ke Mono '%s'

en: Split files based on:
id: Penggabungan file berdasarkan:

en: Split stereo track '%s'
id: Menggabung Trek Stereo '%s'

en: Split to new track
id: Sekaliguskan ke trek baru

en: Split-cut to the clipboard
id: Potong sekaligus ke clipboard

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
id: Dihapus sekaligus %.2f detik pada t=%.2f

en: Square
id: Kotak

en: Square, no alias
id: Persegi, tanpa samaran

en: Stages
id: Tingkat

en: Standard
id: Standar

en: Standard Autocorrelation
id: Autokoreksi Standar

en: Start
id: Awal

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Start Date and Time
id: Tanggal dan Waktu mulai

en: Start Monitoring
id: Mulai Pemantauan

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: Start offset:
id: Awal penyeimbangan:

en: Step 1
id: Tahap 1

en: Step 2
id: Tahap 2

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop Monitoring
id: Hentikan Pemantauan

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
id: Kesuksesan Kriteria 1.4.7 dari WCAG 2.0: Gagal

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
id: Kesuksesan Kriteria 1.4.7 dari WCAG 2.0: Berhasil

en: Successfully exported the following %lld file(s).
id: Telah terekspor %lld file.

en: Sync MIDI with Audio
id: Sinkronisasi MIDI dengan Audio

en: Synchronize MIDI with Audio
id: Sinkronkan MIDI dengan Audio

en: T&ools Toolbar
id: Toolbar Per&alatan

en: T&ransport
id: T&ransportasi

en: Tall Tracks
id: Trek Panjang

en: Target Peak:
id: Target Pik:

en: Template
id: Sketsa

en: Temporary files directory
id: Direktori file sementara

en: Ten Sec
id: 10 Dtk

en: Test Mode
id: Mode Percobaan

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
id: Efek perbaikan hanya digunakan pada sesi sangat pendek pada audio yang hancur (lebih dari 128 sampel).
    
    Perbesar dan pilih fraksi kecil untuk memperbaikinya.

en: The entered value is invalid
id: Nilai yang Anda masukkan tidak valid

en: The frequency gain cannot be negative
id: Penguatan frekuensi tidak boleh negatif

en: The frequency gain must be an integer
id: Penguatan frekuensi harus berupa angka

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
id: Penguatan frekuensi tidak lebih dari 60 dB/dec

en: The gain must be an integer
id: Penguatan harus berupa angka

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
id: Bahasa yang Anda gunakan, %s (%s), tidak sama dengan bahasa sistem, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
id: Frekuensi maksimum harus berupa angka

en: The maximum number of notes must be an integer
id: Jumlah Nada Maksimum harus berupa angka

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
id: Jumlah Nada Maksimum harus berupa angka dan diantara 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
id: Amplitudo minimal (dB) harus berupa integer

en: The minimum frequency must be an integer
id: Frekuensi minmum harus berupa angka

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
id: Proyek ini tidak disimpan karena nama file yang ada akan menimpa proyek lainnya.
    Silahkan coba lagi dan pilih nama yang aslinya.

en: The range must be a positive integer
id: Jarak harus berupa angka positif

en: The range must be at least 1 dB
id: Jarak minimal harus 1 dB

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
id: Nama file yang dipilih tidak bisa diubah karena penggunaan karakter Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
id: Sistem telah mendeteksi bahwa Audacity yang lainnya sedang berjalan.

en: Theme
id: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
id: Cache Tema - Gambar && Warna

en: There are no label tracks to export.
id: Tidak ada label yang diekspor

en: There is not enough room available to expand the cut line
id: Tidak ada ruang yang tersedia untuk menyebarkan garis potong

en: There is not enough room available to generate the audio
id: Tidak ada ruang cukup untuk membuat audio

en: There is not enough room available to paste the selection
id: Tidak ada ruang cukup untuk menempel itu

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
id: Ruang disk yang tersisa tinggal sedikit.
    Mohon pilih direktori temporer lainnya dalam Preferensi.

en: There was a problem printing.
id: Ada masalah dalam mencetak

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
id: Ada masalah dengan perintah terakhirAnda. Jika Anda
    pikir itu adalah bug, silahkan beritahu kami apa yang terjadi.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
id: Ada kesalahan daam menginisialisasi latar i/o midi.

en: These are our support methods:
id: Ini adalah metode dukungan kami:

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
id: Versi Audacity ini tidak di-compile dengan dukungan %s.

en: Threshold
id: Ambang Batas

en: Threshold %d dB
id: Ambang Batas %d dB

en: Threshold:
id: Ambang Batas:

en: Time Shift Tool
id: Alat Menyingkat Waktu

en: Time Track
id: Trek Waktu

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
id: Waktu selesai = %2d jam, %2d menit, %.2f detik.

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
id: Waktu dimulai = %2d jam, %2d menit, %.2f detik.

en: To find %s, click here -->
id: Untuk mencari %s, click here -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
id: Untuk mendapatkan salinan FFmpeg gratis, klik di sini ==>

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
id: Untuk memplot spektrum, semua trek yang dipilih harus mempunyai rate sampel yang sama.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
id: Untuk emnggunakan Gambar, perbesar sampai Anda melihat sampel berdiri sendiri.

en: Tone duration:
id: Durasi nada:

en: Tool
id: Alat

en: ToolDock
id: Alat Dock

en: Tools
id: Alat

en: Track
id: Trek

en: Track %d
id: Trek %d

en: Track &Start to Cursor
id: &Awal Trek ke Kursor

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Track Panel
id: Panel Trek

en: Track Remove
id: Pembuangan Trek

en: Track Title
id: Judul Trek

en: TrackView
id: LihatTrek

en: Tracks
id: Trek

en: Tracks sorted by name
id: Trek diurut bedasarkan nama

en: Tracks sorted by time
id: Trek diurut bedasarkan waktu

en: Triangle
id: Segitiga

en: Truncate Silence
id: Pangkas Diam

en: Unable to determine
id: Tidak bisa medeterminasi

en: Unable to export
id: Tidak bisa mengekspor

en: Unable to get QuickTime sample size property
id: Tidak bisa mengatur properti ukuran sampel Quicktime

en: Unable to get fill buffer
id: Tidak bisa mendapatkan penyanggah isi

en: Unable to initialize MP3 stream
id: Tidak bisa menginisialisasi strim MP3

en: Unable to open genre file.
id: Tidak bisa membuka file genre.

en: Unable to open target file for writing
id: Tidak dapat membuka file target untuk ditulis

en: Unable to retrieve stream description
id: Tidak bisa menerima deskripsi aliran

en: Unable to save genre file.
id: Tidak bisa menyimpan file genre.

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
id: Tidak bisa mengatur properti saluran terbatas Quicktime

en: Unable to set QuickTime render quality
id: Tidak bisa mengatur kualitas render Quicktime

en: Unable to start QuickTime extraction
id: Tidak bisa memulai ekstaksi Quicktime

en: Undo
id: Batalkan

en: Up
id: Atas

en: Upper speed limit
id: Batas kecepatan tinggi

en: Use LPC
id: Gunakan LPC

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
id: Gunakan komando Baru atau Buka waktu menjalankan
    Audacity untuk membuka beberapa proyek sekaligus.

en: Using Label/Track Name
id: Menggunakan Nama Label/Trek

en: Using:
id: Menggunakan:

en: VST Effects
id: Efek VST

en: Value
id: Nilai

en: Variable
id: Variabel

en: Variable Speed:
id: Kecepatan Variabel:

en: Volume
id: Volume Suara

en: Vorbis version mismatch
id: Versi Vorbis tidak cocok

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
id: WAV, AIFF, dan tipe tanpa terkompres lainnya

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
id: Hasil Kontras Kriteria Sukses WCAG 2.0 1.4.7

en: WCAG2 Fail
id: WCAG2 Gagal

en: WCAG2 Pass
id: WCAG2 Lolos

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
id: File WMA (v2) (FFmpeg)

en: Wah frequency offset in percent
id: Frekuensi Offset Wah dalam persen

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
id: Tunggu 5 detik dan ambil jendela/dialog terdepan

en: Warning
id: Perhatian

en: Warnings
id: Peringatan

en: Welcome to Audacity version %s
id: Selamat datang di Audacity versi %s

en: Welcome to Audacity!
id: Selamat datang di Audacity!

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: Wheel-Rotate
id: Rotasi Roda Mouse

en: When exporting tracks to an audio file
id: Ketike mengekspor ke file audio

en: When importing audio files
id: Ketika mengimpor file audio

en: When saving a project that depends on other audio files
id: Ketika menyimpan proyek yang bergantung pada file audio yang lain

en: Whenever a project depends on other files:
id: Ketika proyek membutuhkan file lainnya:

en: Where is %s?
id: Dimana %s?

en: White Bkgnd
id: Ltr Blkg Putih

en: Within:
id: Dengan:

en: Year
id: Tahun

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
id: Anda mencoba membuka file backup yang dibuat otomatis.
    Melakukannya memungkinkan beberapa data hilang.
    
    Silahkan buka file proyek Audacity yang sesungguhnya.

en: You can't delete a preset without name
id: Anda tidak bisa menghapus preset tanpa nama

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
id: Anda memilih nama file yang ekstensinya tidak bisa dibaca.
     Anda ingin meneruskan?

en: You may resample to one of the rates below.
id: Anda harus menyampel ulang ke salah satu rate di bawah ini.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
id: Anda memilih trek yang tidak ada suaranya. AutoDuck hanya bisa memproses trek beraudio.

en: You will not be able to play midi.
id: Anda tidak akan bisa memainkan midi.

en: You will not be able to play or record audio.
id: Anda tidak akan bisa memainkan ataupun merekam audio.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
id: Proyek Anda sekarang kosong.
    Jika disimpan, proyek tidak akan punya trek.
    
    Untuk menyimpan trek yang terbuka sebelumnya:
    Klik 'Tidak', Edit > Batalkan sampai semua trek
    terbuka, kemudian File > Simpan Proyek.
    
    Simpan saja?

en: Zoom &In
id: Per&besar

en: Zoom &Normal
id: &Normal

en: Zoom &Out
id: Per&kecil

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Zoom Tool
id: Alat Memperbesar

en: Zoom default
id: Normalkan

en: Zoom in on Point
id: Perbesar pada Titik

en: Zoom in on a Range
id: Perbesar pada Wilayah

en: Zoom out on a Range
id: Perkecil dengan jarak yang pas

en: Zoom out one step
id: Perkecil satu kali

en: bytes
id: byte

en: centiseconds
id: sentidetik

en: dd:hh:mm:ss
id: hh:jj:mm:dd

en: film frames (24 fps)
id: Bingkai PAL (25 bpd)

en: hh:mm:ss
id: jj:mm:dd

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai CDDA (75 bpd)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
id: jj:mm:dd: + Bingkai NTSC dengan drop

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
id: jj:mm:dd: + Bingkai NTSC non-drop

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai PAL (25 bpd)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
id: jj:mm:dd: + Bingkai film (24 bpd)

en: hh:mm:ss + hundredths
id: jj:mm:dd + seperseratus

en: hh:mm:ss + milliseconds
id: jj:mm:dd: + milidetik

en: hh:mm:ss + samples
id: jj:mm:dd: + sampel

en: indeterminate
id: Tidak bisa mendeterminasi

en: labels.txt
id: label.txt

en: milliseconds
id: milidetik

en: milliseconds (time of one analysis)
id: milidetik (waku satu analisis)

en: n/a
id: tidak ada

en: s
id: d

en: same as left-drag
id: seperti klik kiri dan dorong

en: same as right-drag
id: seperti klik kanan dan dorong

en: same as select tool
id: seperti alat memilih

en: same as zoom tool
id: seperti alat zoom

en: samples
id: sampel

en: seconds
id: detik

en: spectrum.txt
id: spektrum.txt

en: unavailable - above location doesn't exist
id: tidak dibolehkan - lokasi di atas tidak ada

en: untitled
id: tak berjudul

en: zero
id: nol
