audacity 2.4.2 - en to cy translation catalogue (313 entries)

en: %d Channels
cy: %d Sianel

en: %s is already open in another window.
cy: Mae %s yn barod yn agored mewn ffenest arall.

en: %s-old%d
cy: %s-hen%d

en: &About Audacity...
cy: &Ynglyn â Audacity...

en: &All
cy: &Popeth

en: &Analyze
cy: &Dadansoddi

en: &Close
cy: &Cau

en: &Copy
cy: &Copio

en: &Delete
cy: Di&leu

en: &Edit
cy: &Golygu

en: &File
cy: &Ffeil

en: &Generate
cy: Cy&nhyrchu

en: &History...
cy: &Hanes...

en: &New
cy: &Newydd

en: &Open...
cy: &Agor...

en: &Paste
cy: &Gludo

en: &Redo
cy: &Ailwneud

en: &Redo %s
cy: &Ailwneud %s

en: &Run Benchmark...
cy: &Rhedeg Meincnod...

en: &Save Project
cy: Ca&dw Cywaith

en: &Undo
cy: &Dadwneud

en: &Undo %s
cy: &Dadwneud %s

en: &View
cy: G&weld

en: &Zoom to Selection
cy: &Chwyddo i'r Dewisiad

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
cy: -120 dB (bras derfyn clyw dynol)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
cy: -145 dB (amrediad PCM samplau 24 did)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
cy: -36 dB (amrediad bas ar gyfer golygu osgled-uchel)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
cy: -48 dB (amrediad PCM samplau 8 did)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
cy: -96 dB (amrediad PCM samplau 16 did)

en: 1 Channel (Mono)
cy: 1 Sianel (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
cy: 2 Sianel (Stereo)

en: Action
cy: Gweithred

en: Added label
cy: Wedi ychwanegu label

en: Adjusted envelope.
cy: Addaswyd y chwyddamlen.

en: Alt-Left-Click
cy: Alt-Chwith-Clic

en: Amount to import:
cy: Faint i fewnforio:

en: Amplify
cy: Chwyddo

en: Any
cy: Unrhyw

en: Applied effect: %s
cy: Gweithredwyd effaith : %s

en: Applying Nyquist Effect...
cy: Gweithredu'r Effaith Nyquist...

en: Audacity First Run
cy: Rhedeiad Cyntaf Audacity

en: Audacity Preferences
cy: Hoffterau Audacity

en: Audacity Project Files
cy: Ffeiliau Cywaith Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
cy: Methodd Audacity ganfod lle i storio ffeiliau dros dro.
    Dewisiwch ffolder addas yn yr ymgom hoffterau.

en: Audacity is already running
cy: Mae Audacity yn rhedeg yn barod

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
cy: Nid yw ffeiliau cywaith Audacity (.AUP) yn gysylltiedig 
    â Audacity yn bresennol.
    
    Eu cysylltu, fel bod modd agor y ffeiliau gyda chlic-ddwbl?

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
cy: Methodd Audacity drosi'r cywaith Audacity 1.0 i'r fformat cywaith newydd.

en: Audio Track
cy: Trac Sain

en: Bit Rate:
cy: Cyfradd Ddidau:

en: Buttons
cy: Botymau

en: Can't open project file
cy: Methu agor ffeil cywaith

en: Cannot export audio in this format.
cy: Methu allforio sain yn y fformat yma.

en: Cannot export audio to %s
cy: Methu allforio sain i %s

en: Center
cy: Canoli

en: Change Amplification Envelope
cy: Newid Chwyddamlen

en: Change ONE Sample only
cy: Newid UN sampl yn unig

en: Change Pitch
cy: Newid Traw

en: Change Pitch without Changing Tempo
cy: Newid Traw heb Newid Tempo

en: Change Sample
cy: Newid Sampl

en: Change Several Samples
cy: Newid Sawl Sampl

en: Change Speed
cy: Newid Cyflymder

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
cy: Newid Cyflymder, yn effeithio Tempo a Traw

en: Change Tempo
cy: Newid Tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
cy: Newid Tempo heb Newid Traw

en: Change lower speed limit (%) to:
cy: Newid y cyfyngiad cyflymder isaf (%) i:

en: Change upper speed limit (%) to:
cy: Newid y cyfyngiad cyflymder uchaf (%) i:

en: Changed '%s' to %s
cy: Newidwyd '%s' i %s

en: Changed '%s' to %s Hz
cy: Newidwyd '%s' i %s Hz

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
cy: Ni fydd newidiadau i'r ffolder dros dro yn cael effaith tan ailgychwyn Audacity

en: Channel
cy: Sianel

en: Choose Language for Audacity to use:
cy: Dewis Iaith ar gyfer Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
cy: Dewisiwch leoliad ar gyfer y ffolder dros dro

en: Choose a location to save the exported files
cy: Dewis lleoliad i gadw'r ffeiliau allforio

en: Choose...
cy: Dewis...

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
cy: Cliciwch a llusgwch i olygu'r chwyddamlen

en: Click and drag to edit the samples
cy: Cliciwch a llusgwch i olygu'r samplau

en: Click and drag to move a track in time
cy: Cliciwch a llusgwch i symud y trac yn ôl neu ymlaen

en: Click and drag to move left selection boundary.
cy: Cliciwch a llusgwch i symud terfyn chwith y dewisiad.

en: Click and drag to move right selection boundary.
cy: Cliciwch a llusgwch i symud terfyn dde y dewisiad.

en: Click and drag to resize the track.
cy: Clicio a llusgo i newid maint y trac.

en: Click and drag to select audio
cy: Cliciwch a llusgwch i ddewis y sain

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
cy: Clicio i Nesáu, Shift-Clic i Bellhau

en: Close
cy: Cau

en: Command Action
cy: Gweithred Orchymun

en: Comments
cy: Sylwadau

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
cy: Wedi trosi ffeil cywaith 1.0 i'r sfformat newydd.
    Mae'r hen ffeil wedi'i gadw fel '%s'

en: Copy
cy: Copio

en: Could not open MP3 encoding library!
cy: Methwyd agor y rhaglengell amgodio MP3!

en: Could not open file: "%s"
cy: Methwyd agor y ffeil: "%s"

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
cy: Methwyd canfod ffolder data y cywaith: "%s"

en: Created new audio track
cy: Crëwyd trac sain newydd

en: Created new label track
cy: Crëwyd trac label newydd

en: Created new project
cy: Crëwyd cywaith newydd

en: Created new stereo audio track
cy: Crëwyd trac sain stereo newydd

en: Created new time track
cy: Wedi creu trac amser newydd

en: Credits
cy: Rhestr Clod

en: Cu&t
cy: &Torri

en: Cuberoot Autocorrelation
cy: Awto-gydberthynas Trydydd Isradd

en: Cut
cy: Torri

en: Cut to the clipboard
cy: Torri i'r clipfwrdd

en: Decay factor:
cy: Ffactor Gwanhau:

en: Default endianness
cy: 'Endianness' Rhagosodedig

en: Delay time (seconds):
cy: Amser oedi (eiliadau):

en: Delete
cy: Dileu

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
cy: Wedi dileu %.2f eiliad ger t=%.2f

en: Directories
cy: Ffolderau

en: Directory %s does not exist. Create it?
cy: Nid yw'r ffolder %s yn bod. Ei greu?

en: Directory %s is not writable
cy: Nid oes posib ysgrifennu i'r ffolder %s

en: Don't show this warning again
cy: Peidio dangos y rhybydd yma eto

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
cy: Llusgo i Nesáu at yr Ardal, Clic-Dde i Bellhau

en: Draw Tool
cy: Erfyn Darlunio

en: Duplicate
cy: Dyblygu

en: Duplicated
cy: Dyblygwyd

en: Echo
cy: Atsain

en: Effe&ct
cy: &Effeithio

en: Effect Settings
cy: Gosodiadau'r Effaith

en: Enabled
cy: Galluogwyd

en: Enhanced Autocorrelation
cy: Awto-gydberthynas Uwch

en: Enter Nyquist Command:
cy: Rhowch Orchymun Nyquist:

en: Envelope
cy: Chwyddamlen

en: Envelope Tool
cy: Erfyn Chwyddamlen

en: Equalization
cy: Hafalu

en: Error
cy: Gwall

en: Error Initializing Audio
cy: Gwall Wrth Baratoi'r Sain

en: Error opening file
cy: Gwall wrth agor ffeil

en: Export &Labels...
cy: Allforio &Labeli

en: Export &Multiple...
cy: Allforio Nife&r...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
cy: Allforio Byrlwybrau Allweddell Fel:

en: Export Labels As:
cy: Allforio Labeli Fel:

en: Export Multiple
cy: Allforio Niferus

en: Export Spectral Data As:
cy: Allforio Data Sbectral Fel:

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
cy: Allforio'r sain dewisiedig fel Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
cy: Allforio'r sain ddewisiedig gan ddefnyddio'r amgodydd llinell orchymun

en: Extend Selection Range
cy: Estyn Amrediad y Dewisiad

en: Fade In
cy: Mewnhidlo

en: Fade Out
cy: Allhidlo

en: File name prefix:
cy: Rhagddodiad enw ffeil:

en: First file name:
cy: Enw'r ffeil gyntaf:

en: Format Change
cy: Newid Fformat

en: Free Space:
cy: Lle Rhydd:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
cy: Amledd (Hz)	Lefel (dB)

en: Frequency Analysis
cy: Dadansoddiad Amledd

en: Gain
cy: Cynnydd

en: Import
cy: Mewnforio

en: Import Labels
cy: Mewnforio Labeli

en: Import MIDI
cy: Mewnforio MIDI

en: Import Raw Data
cy: Mewnforio Data Crai

en: Imported '%s'
cy: Mewnforwyd '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
cy: Mewnforwyd MIDI o '%s'

en: Imported labels from '%s'
cy: Mewnforwyd labeli o '%s'

en: Include audio before first label
cy: Cynnwys sain cyn y label cyntaf

en: Internal logic fault
cy: Nam rhesymeg fewnol

en: Invalid Vorbis bitstream header
cy: Pennawd didlif Vorbis annilys

en: Invalid duration in LOF file.
cy: Hyd annilys yn y ffeil LOF.

en: Invalid track offset in LOF file.
cy: Atred trac annilys yn y ffeil LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
cy: Atred ffenest annilys yn y ffeil LOF.

en: Invert
cy: Gwrthdroi

en: Keyboard
cy: Bysellfwrdd

en: L
cy: Ch

en: LOF Error
cy: Gwall LOF

en: Label Edit
cy: Golygu Label

en: Label Track Font
cy: Ffont Label Trac

en: Labels
cy: Labeli

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
cy: Oedi (eiliadau)	Amledd (Hz)	Lefel

en: Language:
cy: Iaith:

en: Left Channel
cy: Sianel Chwith

en: Left-Click
cy: Clic-Chwith

en: Left-Drag
cy: Chiwth-Lusgo

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
cy: Chwith=Nesáu, Dde=Pellhau, Canol=Arferol

en: Length (seconds)
cy: Hyd (eiliadau)

en: Linear
cy: Llinellol

en: Linear frequency
cy: Amledd Linellol

en: List of Files in basic text format
cy: Rhestr o Ffeiliau mewn fformat testun sylfaenol

en: Loaded %d keyboard shortcuts
cy: Wedi llwytho %d byrlwybr bysellfwrdd

en: Log frequency
cy: Amledd log

en: Lower speed limit
cy: Cyfyngiad cyflymder isaf

en: MP3 Library Version:
cy: Fersiwn Rhaglengell MP3:

en: Made '%s' a stereo track
cy: Gwneud '%s' yn drac stereo

en: Make Stereo
cy: Troi i Stereo

en: Master Gain Control
cy: Prif Reolydd Cynnydd

en: Media read error
cy: Gwall Darllen Cyfrwng

en: Mix
cy: Cymysgu

en: Modified Label
cy: Newidwyd Label

en: Mouse
cy: Llygoden

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
cy: Rhwymiadau'r Llygoden (gwerthoedd rhagosodedig,  nid yw'n ffurfweddadwy)

en: Move Track
cy: Symud Trac

en: Moved gain slider
cy: Symudwyd y llithrydd cynnydd

en: Moved pan slider
cy: Symudwyd y llithrydd trem

en: Multi
cy: Aml

en: Mute
cy: Mudo

en: Name Change
cy: Newid Enw

en: Name files:
cy: Enwi ffeiliau:

en: New Temporary Directory
cy: Ffolder Dros Dro Newydd

en: New Track
cy: Trac Newydd

en: No endianness
cy: Dim 'endianness'

en: Noise Removal
cy: Tynnu Sŵn

en: None
cy: Dim

en: Normalize
cy: Normaleiddio

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
cy: Nid yw'n lyfrgell amgodio MP3 dilys neu ni'i chynhelir!

en: Not an Ogg Vorbis file
cy: Nid yw'n ffeil Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
cy: Ni ddewiswyd digon o ddata.

en: Note Track
cy: Trac Nodau

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
cy: Nodyn: Bydd pwyso Cmd+Q yn cau. Mae pob bysell arall yn ddilys.

en: Nothing to redo
cy: Dim i'w ailwneud

en: Nothing to undo
cy: Dim i'w ddadwneud

en: Nyquist returned too many audio channels.
cy: Dychwelodd Nyquist gormod o sianeli sain.

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
cy: Nid yw cynnal Ogg Vorbis ar gael yn yr adeiladaeth yma o Audacity.

en: Opening Audacity Project
cy: Yn Agor Cywaith Audacity

en: Other...
cy: Arall...

en: Overwrite existing files
cy: Ysgrifennu dros ffeiliau cyfredol

en: Pan
cy: Trem

en: Paste
cy: Gludo

en: Pasted from the clipboard
cy: Gludo o'r clipfwrdd

en: Pause
cy: Seibio

en: Pencil
cy: Pensil

en: Phaser
cy: Gweddydd

en: Pitch (EAC)
cy: Traw (EAC)

en: Playback
cy: Chwarae Nôl

en: Print
cy: Argraffu

en: Progress
cy: Cynnydd

en: Quality
cy: Ansawdd

en: R
cy: Dd

en: Rate Change
cy: Newid Graddfa Sampl

en: Record
cy: Recordio

en: Recorded Audio
cy: Sain a Recordwyd

en: Recording
cy: Recordio

en: Rectangle
cy: Petryal

en: Rectangular
cy: Petryalog

en: Remo&ve Tracks
cy: &Dileu Traciau

en: Remove Track
cy: Gwaredu Trac

en: Removed audio track(s)
cy: Gwaredwyd Trac(iau) sain

en: Removed track '%s.'
cy: Wedi dileu'r trac '%s.'

en: Renamed '%s' to '%s'
cy: Ailenwyd '%s' i '%s'

en: Renamed file: %s
cy: Wedi ailenwi ffeil: %s

en: Repeat
cy: Ailadrodd

en: Repeat %s
cy: Ailadrodd %s

en: Reverse
cy: Troi o Chwith

en: Right Channel
cy: Sianel Dde

en: Right-Click
cy: Clic-dde

en: Right-Drag
cy: Chwith-Lusgo

en: Sample Edit
cy: Golygu Sampl

en: Sample rate:
cy: Graddfa Samplo:

en: Save Project &As...
cy: Cadw Cywaith &Fel...

en: Saved %s
cy: Cadwyd %s

en: Sawtooth
cy: Dant llif

en: Select
cy: Dewis

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
cy: Dewisiwch ffeil XML yn cynnwys byrlwybrau bysellfwrdd Audacity...

en: Selection Tool
cy: Erfyn Dewis

en: Set Range
cy: Gosod Amrediad

en: Set Rate
cy: Gosod Graddfa Samplo

en: Set Selection Point
cy: Gosod Pwynt Dewisiad

en: Set Selection Range
cy: Gosod Amrediad Dewisiad

en: Set range to '%ld' - '%ld'
cy: Gosod amrediad i '%ld'- '%ld'

en: Shaped
cy: Wedi shapio

en: Shift-Left-Click
cy: Shift-Clic-Chwith

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
cy: Wedi distewi'r traciau a ddewiswyd am %.2f eiliad ger %.2f

en: Sine
cy: Sin

en: Skip to End
cy: Neidio i'r Diwedd

en: Skip to Start
cy: Neidio i'r Dechrau

en: Smooth at Sample
cy: Llyfn wrth Sampl

en: Solo
cy: Unawd

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
cy: Mae'n ddrwg gen i, nid yw'n bosib cyflawni effeithiau pan fo traciau unigol y sianeli ddim yn cydweddu.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
cy: Ni chanieteir enwau llwybr hirach na 256 nod.

en: Special thanks:
cy: Diolchiadau arbennig:

en: Spectrograms
cy: Sbectrogramau

en: Spectrum
cy: Sbectrwm

en: Split
cy: Hollti

en: Split files based on:
cy: Hollti ffeiliau ar sail:

en: Split stereo track '%s'
cy: Trac stereo holltedig '%s'

en: Square
cy: Sgwâr

en: Standard Autocorrelation
cy: Awto-gydberthynas Safonnol

en: Start offset:
cy: Atred gychwyn:

en: Step 1
cy: Cam 1

en: Step 2
cy: Cam 2

en: Stop
cy: Aros

en: The maximum frequency must be an integer
cy: Rhaid i'r amledd uchaf for yn gyfanrif

en: There are no label tracks to export.
cy: Nid oes labeli traciau i allforio.

en: There was a problem printing.
cy: Roedd anhawster wrth argraffu.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
cy: Ni grynhöwyd y fersiwn yma o Audacity â chynhaliaeth %s.

en: Time Shift Tool
cy: Erfyn Symud Trac Sain

en: Time-Shift
cy: Symud-Sain

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
cy: I blotio'r sbectrwm, rhaid i bob trac dewisiedig fod o'r un graddfa samplo.

en: Tool
cy: Erfyn

en: Track Remove
cy: Dileu Trac

en: Tracks
cy: Traciau

en: Triangle
cy: Triongl

en: Unable to determine
cy: Methu penodi

en: Unable to open target file for writing
cy: Methu agor y ffeil ar gyfer ysgrifennu

en: Undo
cy: Dadwneud

en: Upper speed limit
cy: Cyfyngiad cylfymder uchaf

en: Using Label/Track Name
cy: Yn Defnyddio Label/Enw Trac

en: Vorbis version mismatch
cy: Anghydweddiad fersiwn Vorbis

en: Wahwah
cy: Wa-wa

en: Warning
cy: Rhybudd

en: Waveform
cy: Tonffurf

en: Wheel-Rotate
cy: Cylchdroi Olwyn

en: Where is %s?
cy: Ble mae %s?

en: Year
cy: Blwyddyn

en: You will not be able to play or record audio.
cy: Ni fyddwch yn gallu chwarae neu recordio sain.

en: Zoom
cy: Chwyddo

en: Zoom &In
cy: &Nesáu

en: Zoom &Normal
cy: Golygfa &Arferol

en: Zoom &Out
cy: &Pellhau

en: Zoom In
cy: Nesáu

en: Zoom Out
cy: Pellhau

en: Zoom Tool
cy: Erfyn Chwyddo

en: Zoom in on Point
cy: Nesáu at Bwynt

en: Zoom in on a Range
cy: Nesáu at Amrediad

en: Zoom out one step
cy: Pellhau un cam

en: bytes
cy: beit

en: labels.txt
cy: labeli.txt

en: n/a
cy: cdda mun:eil:fframau 75 fye

en: spectrum.txt
cy: sbectrwm.txt
